Łódź Film Commission

Łódzka Komisja Filmowa powstała w 2009 roku jako pierwsza tego typu jednostka w Polsce, będąc  kolejnym, po powstałym dwa lata wcześniej Łódzkim Funduszu Filmowym, krokiem w realizacji  polityki filmowej Miasta Łodzi. Łódź Film Commission zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc producentom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także programów telewizyjnych, spotów reklamowych, wideoklipów, filmów korporacyjnych, gier komputerowych i wszelkich innych form produkcji audiowizualnej. Każdy projekt otrzymuje pełne wsparcie w postaci pomocy w znalezieniu najlepszych miejsc do zdjęć, załatwieniu wszelkich pozwoleń, zgód właścicieli nieruchomości, wydzieleniu części parków, skwerów, przestrzeni miejskiej dla potrzeb ekipy filmowej. Komisja służy wsparciem w kontaktach z kluczowymi dla przygotowania i realizacji filmu podmiotami np. służbami miejskimi, w tym policją, strażą miejską czy lokalnymi mediami. Łódź Film Commission jest również operatorem Łódzkiego Funduszu Filmowego, z którego producent może otrzymać dofinansowanie na film fabularny, dokumentalny lub animowany.

 

Wsparcie Łódzkiej Komisji Filmowej, od pierwszego kontaktu do momentu podjęcia decyzji o realizacji zdjęć w Łodzi, jest bezpłatne. Po dokonaniu wyboru obiektów zdjęciowych Producent może korzystać z dalszego wsparcia Komisji po uprzednim wniesieniu opłaty. Zakres świadczonych przez Komisję usług, wysokość opłaty oraz warunki współpracy opisuje przyjęty Zarządzeniem dyrektora „EC1 Łódź – Miasto Kultury” „Regulamin świadczenia usług w zakresie produkcji filmowej”. Zarządzenie, wraz z Regulaminem i załącznikami dostępne jest w sekcji „dokumenty do pobrania”. 

 

Do zadań Łódź Film Commission należy także budowa narzędzi wsparcia produkcji filmowych takich jak: karta rabatowa ŁFC, obniżki cen za zajęcie pasa ruchu drogowego czy bazy danych: lokalizacji zdjęciowych i specjalistów z branży filmowej, oraz udzielanie informacji o wszelkich zasobach potrzebnych producentowi do sprawnej i bezproblemowej realizacji projektu.

 

Łódź Film Commission jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Komisarzy Filmowych (AFCI), Polskiej Komisji Filmowej oraz sekcji regionalnych funduszy filmowych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych.

 

        

                              

 

Mamy przyjemność współpracować m. in. z:

EAVE

PRESTIŻOWE WARSZTATY ODBYŁY SIĘ W ŁODZI
 
                       
Największe w Europie warsztaty dla producentów filmowych odbyły się w dniach 19 – 26 czerwca 2017 w Łodzi.
Polskimi współorganizatorami wydarzenia są Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. 
 
EAVE Producers Workshop to największe w Europie warsztaty dla producentów audiowizualnych. Ten roczny program szkoleniowy co roku gromadzi 50 wyselekcjonowanych producentów z całego świata, którzy w trakcie trzech tygodniowych sesji  odbywających się w trzech różnych europejskich miastach, pracują nad doskonaleniem swojego zawodowego warsztatu. Jedno z tegorocznych spotkań, odbyło się w Łodzi, dzięki zaangażowaniu lokalnych partnerów: Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Festiwalu Transatlantyk, łódzkich producentów filmowych oraz  przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Łódź. 
 
Organizatorzy EAVE Producers Workshop przygotowali autorski program, adresowany wyłącznie do polskich producentów. W piątek, 23 czerwca, polscy profesjonaliści z branży filmowej mieli szansę wziąć udział w cyklu wykładów otwartych, poświęconych m.in. sztuce publicznego prezentowania projektu (pitching), pracy z konsultantem literackim, wyzwaniom stojącym przed międzynarodowymi koprodukcjami filmowymi oraz tymi związanymi z Jednolitym Rynkiem Cyfrowym. Wykładowcami byli eksperci EAVE: Linda Beath, Sybille Kurtz, Jacques Akchoti i Jani Thilges. 
Spotkanie zakończyła sesja „Producing in and with Poland”, w której wzięli udział wszyscy obecni na warsztatach producenci. 
 
Dokumenty do pobrania:
 
Kontakt dla mediów:
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych 
Aleksandra Kapłon 
aleksandra.kaplon@kipa.pl               
Tel. +48 22 840 59 01
 
  
 

Zespół

Monika Głowacka
Kierownik
+48 605 054 235

m.glowacka@ec1lodz.pl
 

Związana z Łódź Film Commission od momentu jej powołania w 2009 r. Odpowiedzialna za jej utworzenie    w strukturach Urzędu Miasta Łodzi Od 2009 roku reprezentuje Łódzką Komisję Filmową w strukturach AFCI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Komisarzy Filmowych), a od 2014 r. - wiceprzewodnicząca sekcji funduszy regionalnych w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych Posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń kulturalnych w Łodzi i zagranicą. Skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na działalność komisji filmowej.

Wenancjusz Szuster

Specjalista
+48 798 320 207

w.szuster@ec1lodz.pl


W Łódź Film Commission od 2010 roku. Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Łódzkiej. Podyplomowo studiował na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako kierownik produkcji przy programach telewizyjnych (m.in. „Kuba Wojewódzki”, „Tak to leciało!”), produkował programy dla kanału VIVA TV. Z ramienia Łódź Film Commission obsługiwał m.in.: „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Miasto 44” Jana Komasy, "Hiszpankę" Łukasza Barczyka, „W ciemności” Agnieszki Holland. 

Rafał Kupiński

Referent
+48 42 233 50 51

rafal.kupinski@ec1lodz.pl

 

W Łódź Film Commission, z którym jest związany z przerwami od 2014 r., odpowiedzialny m. in. za realizację projektu Łódzkie Przyjazne Filmowcom
i obsługę Łódzkiego Funduszu Filmowego. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku socjologia, pasjonat Łodzi od blisko 10 lat zaangażowany w życie kulturalne miasta. W tym czasie współpracował m. in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center i Fabryką Sztuki pracując przy organizacji międzynarodowych projektów kulturalnych, takich jak Fotofestiwal, Łódź Design Festival czy LDZ Alternatywa.

edfdsffs

Pomoc organizacyjna

Nasze usługi obejmują m.in.:

  • pomoc w wyszukiwaniu lokalizacji filmowych,
  • dostarczanie informacji o specjalistach zajmujących się produkcją filmową, telewizyjną i multimedialną w mieście i regionie, a także firmach i instytucjach wspierających tę branżę np. radcy prawni, biura tłumaczy, agencje reklamowe, media itp.,
  • dostarczanie informacji nt. dostępnych zasobów miasta – hale zdjęciowe, etc.,
  • pomoc w uzyskiwaniu wszelkiego typu zezwoleń,
  • pomoc w rozmowach z właścicielami obiektów,
  • promowanie Łodzi i regionu jako miejsca przyjaznego najbardziej zaawansowanym produkcjom filmowym, telewizyjnym i multimedialnym oraz innym inicjatywom audiowizualnym.

Dokumenty do pobrania

Informacja   na samochód produkcyjny

Powiadomienie mieszkańców - kamienica
Powiadomienie mieszkańców - okolica
Logo Łódź Film Commission (podpis)
Logo Łódź Film Commission   (bez podpisu)
Księga znaku Łódź Film Commission

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wniosek o zajęcie pasa ruchu
Wniosek o zajęcie drogi wewnętrznej
Wniosek - Miejski Konserwator Zabytków
Wniosek - Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wniosek na zajęcie parku
Wniosek na wjazd do parku
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarządzenie w sprawie przyjęcia regulaminu świadczenia usług w zakresie produkcji filmowej

 

Program rabatowy

Karta rabatowa to forma wsparcia dla produkcji audiowizualnych, która uprawnia do licznych zniżek w łódzkich restaurcjach, hotelach, firmach taksówkarskich czy zajmujących się postprodukcją. Rabaty wynoszą od 15 do 50%. Szczegółowe informacje na temat wysokości udzielanych rabatów przez poszczególnych Partnerów można uzyskać bezpośrednio od pracowników Łódź Film Commission.
 

 

 

 

PARTNERZY PROJEKTU:

 

 

Rabat na zajęcie pasa drogi i obniżenie stawki najmu miejskich nieruchomości. 

Miasto oferuje atrakcyjne rabaty cenowe dla produkcji realizowanych na jego terenie. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej rabat za zajęcie pasa na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych na potrzeby realizacji planu filmowego wynosi 90% w stosunku do stawek bazowych.

 

W 2014 roku, Zarządzeniem Prezydenta Miasta Łodzi, wprowadzono obniżenie (o 85%) stawki czynszu dzierżawnego za najemmiejskich nieruchomości gruntowych na potrzeby filmowe. Zniżki obejmują m.in. parki, place, skwery.

 

 

Porozumienie z Łódzkim Centrum Filmowym 

Miasto Łódź zawarło porozumienie z Łódzkim Centrum Filmowym, w którym obie strony zadeklarowały chęć współpracy. Łódzkie Centrum Filmowe zobowiązało się do udzielania korzystnych rabatów dla produkcji rekomendowanych przez Łódź Film Commission pod warunkiem realizacji zdjęć w Łodzi i/lub w regionie:
- 10% rabatu dla usługi wypożyczenia środków inscenizacyjnych (kostiumy, rekwizyty) oraz pirotechniki

o wartości 20 tys. – 40 tys. zł netto,
 

- 20% rabatu dla usługi wypożyczenia środków inscenizacyjnych (kostiumy, rekwizyty) oraz pirotechniki

o wartości 40 tys. – 100 tys. zł netto,
 

- 30% rabatu dla usługi wypożyczenia środków inscenizacyjnych (kostiumy, rekwizyty) oraz pirotechniki

o wartości powyżej 100 tys. zł netto


Zbiory Łódzkiego Centrum Filmowego liczą ponad 62 tys. eksponatów oraz przeszło 200 tys. kostiumów cywilnych i  mundurów.

 

Projekty wsparte przez Łódź Film Commission

Film fabularny
Reżyseria: Jarosław Marszewski
Scenariusz: Jarosław Marszewski
Produkcja: Studio Filmowe Zebra
Produkcja: Polska 2015
Producent: Juliusz Machulski, Wojciech...
Obsada: Tomasz Kot, Lianne Harvey....
Serial
Reżyseria: Michał Kwieciński
Produkcja: TVP
Produkcja: Polska 2015
Producent: Akson Studio
Kierownik produkcji: Joanna Łagodziec
Obsada: Tomasz Schuchardt, Antoni...
Film obyczajowy
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski, Krzysztof...
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna
Produkcja: Polska 2016
Producent: Jan Jakub Kolski
Kierownik produkcji: Agnieszka Janowska, Paweł...
Obsada: Krzysztof Majchrzak, Maria...
Film historyczny
Reżyseria: Marie Noelle
Scenariusz: Marie Noelle, Andrea Stoll
Produkcja: Pokromski Studio, P'Artisan Filmproduktion, Sepie Production
Produkcja: Polska, Francja, Belgia, Niemcy 2015
Producent: Mikołaj Pokromski
Obsada: Karolina Gruszka, Charles...
Film fabularny
Reżyseria: Martha Coolidge
Scenariusz: Bożenna Intrator, David S....
Produkcja: Horus - Zbigniew Raczyński
Produkcja: Polska, USA 2015
Producent: Zbigniew John Raczyński,...
Kierownik produkcji: Janusz B. Czech
Obsada: Adelaide Clemens, Connie...
Film fabularny
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Produkcja: AKSON STUDIO
Produkcja: Polska 2016
Producent: Michał Kwieciński
Kierownik produkcji: Paweł Gabryś
Obsada: Bogusław Linda,...
2016 2015 2014 2013